در کنار پایگاه داده ها، سرویس هایی وجود دارند که در خود، پایگاه داده ها را نگهداری می کنند. به این سرویس ها سیستم مدیریت پایگاه داده یا DBMS گفته می شود. یکی از این DBMS ها، PostgreSQL نام دارد که شناخت کامل آن با تمام نکات موجود، شما را در استفاده بهتر PostgreSQL کمک می کند. در صورتی که دنبال یک مقاله جامع در زمینه شناخت PostgreSQL هستید، می توانید از این مقاله کمک بگیرید.

PostgreSQL چیست؟

 

postgresql چیست؟ | بی لرن

PostgreSQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده می باشد که در فارسی به صورت پست گرس.کیو.ال تلفظ می شود و به راحتی محبوبیت خود را با دیتابیس MySQL به اشتراک می گذارد. این DBMS به عنوان یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای شیئی به حساب می آید که در آن اشیاء تعریف شده توسط کاربر و رویکرد جدول برای ساخت ساختارهای داده پیچیده تر ترکیب می شوند. می توانیم از اهداف آن به تقویت استانداردهای انطباق و توسعه اشاره نماییم. این DBMS توسط گروه توسعه جهانی PostgreSQL تولید شده است و تنها متعلق به این گروه است و دارای قابلیت متن باز می باشد. از این سیستم مدیریت پایگاه داده بیشتر در مایکروسافت، iOS، اندروید و سیستم های پلتفرمی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بنر مقاله مقایسه دیتابیس ها | بی لرن

 

مشخصات PostgreSQL

 

مشخصات postgresql | بی لرن

 

PostgreSQL دارای مشخصات زیر می باشد.

طراحی 

طراحی PostgreSQL به صورت یکپارچه انجام می شود، اما طراحی Mysql به شکل ۲ لایه (لایه اول لایه ی SQL بوده و لایه دوم storage engine) می باشد.

سرعت 

یکی از بخش های مشترک در PostgreSQL و Mysql، سرعت می باشد. نحوه بهبود سرعت در این ۲ به دلیل الگوریتم های متفاوتی که دارند با هم فرق می کنند.

سهولت در استفاده

سهولت در استفاده از PostgreSQL، برای کاربران حرفه ای و سهولت استفاده از Mysql برای کاربران عادی نیز می باشد.

قابلیت اطمینان

Postresql با استفاده از ساختار ACID، از امنیت بیشتری نسبت به Mysql برخوردار است.

 

نحوه نصب پایگاه داده PostgreSQL

 

نحوه نصب پایگاه داده پست جر اس کیو ال | بی لرن

 

مراحل نصب این پایگاه داده به صورت زیر می باشد.

مرحله اول: بروزرسانی Repo های اصلی سیستم عامل سنت او اس 

پیش از نصب پستگرس نیاز به بروزرسانی ریپو های اصلی می باشد. برای این کار تمام عبارات زیر را که مربوط به عبارت *exclude=PostgreSQL می شوند را در فایل CentOS-Base.repo اضافه نمایید.

vim /etc/yum.repos.d/CentOS-Base.repo

[base]

name=CentOS-$releasever – Base

mirrorlist=http://mirrorlist.centos.org/?release=$releasever&arch=$basearch&repo=os

/baseurl=http://mirror.centos.org/centos/$releasever/os/$basearch#

gpgcheck=1

gpgkey=file:///etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-CentOS-6

exclude=PostgreSQL*

[updates]

name=CentOS-$releasever – Updates

mirrorlist=http://mirrorlist.centos.org/?release=$releasever&arch=$basearch&repo=updates

/baseurl=http://mirror.centos.org/centos/$releasever/updates/$basearch#

gpgcheck=1

gpgkey=file:///etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-CentOS-6

exclude=PostgreSQL*

 

مرحله دوم: مراحل نصب دیتابیس پستگرس

پس از انجام مرحله اول ( بروزرسانی ریپو های اصلی)، دستورات زیر را در ترمینال لینوکس خود وارد نمایید.

yum install PostgreSQL93-server

service PostgreSQL-9.3 initdb

chkconfig PostgreSQL-9.3 on

service PostgreSQL-9.3 start

yum install PostgreSQL-devel

pecl download pdo_pgsql

tar xzf PDO_PGSQL-1.0.2.tgz

cd PDO_PGSQL-1.0.2

phpize

/configure –with-pdo-pgsql=/path/to/postgres.

make

make install

php -i | grep php.ini

add extension=pdo_pgsql.so To php.ini

service httpd restart

php -m | grep pdo_pgsql

 

موارد کاربرد PostgreSQL

 

موارد کاربرد پست جر اس کیو ال | بی لرن

 

موارد کاربرد PostgreSQL به صورت زیر می باشند.

 • نمایش داده های پیچیده و انتخاب گسترده ای از رابط های سفارشی
 • تجزیه و تحلیل داده ها و انبارداری
 • ساختن یک ابزار اتوماسیون بانک اطلاعاتی
 • قابلیت های تحلیلی قوی
 • سازگاری با ACID و موتور SQL قدرتمند

 

الحاقیه های PostgreSQL

در این قسمت می توانید الحاقیه های PostgreSQL را به صورت جدول مشاهده نمایید.

نام توضیحات مجوز
PostGIS ذخیره سازی داده های جغرافیایی GPL
pgRouting پیاده سازی الگوریتم کوتاه ترین مسیر در داده های جغرافیایی GPL
Tsearch2 جست و جوی متنی پیشرفته BSD
OpenFTS جست و جوی متنی پیشرفته GPL
pgCLuster سیستم Replication در حالت synchronous و Multi-Master BSD
Postgres-R سیستم Replication در حالت Multi-Master BSD
Londiste سیستم Replication در حالت asynchronous و master/slave BSD
Mammoth Replicator سیستم Replication در حالت asynchronous و Master/Slave BSD
PGPool-II Connection Pooling, Replication, Load Balancing, Parallel Query BSD

 

انواع دیتابیس های منتخب سال ۲۰۲۰

 

انواع دیتابیس های | بی لرن

 

 Oracle

اوراکل به عنوان محبوب ترین DataBase در بین پایگاه داده های سال ۲۰۲۰ به حساب می آید که به آن پادشاه محبوب ‌ترین پایگاه داده ‌ها نیز گفته می شود. دلایلی همچون معروف بودن در میان توسعه‌ دهندگان، استفاده آسان، نوشته شدن اسناد به خوبی، شگفت انگیز بودن ویژگی های جدید اوراکل و … باعث محبوبیت بیشتر این دیتابیس شده اند. آخرین ورژن این DataBase، اوراکل c12 می باشد.

MySQL

مای اس کیو ال دومین DataBase محبوب در بین کاربران می باشد و می توانید به وسیله سرورهای عمومی رایگان آن، شروع به کار کنید و با آن نسخه تجاری ایجاد نمایید و آن را ارتقاء دهید. این پایگاه داده از لینوکس، ویندوز، OSX ،FreeBSD و Solaris پشتیبانی می کند و به راحتی بر روی آن ها اجرا می شود. دیتابیس mysql دارای قابلیت رابط کاربری گرافیکی بصری می باشد که به راحتی به وسیله آن می توانید جداول پایگاه داده را ایجاد نمایید. این DataBase برای Xpath و ذخیره‌ سازی پروسیجر ها، trigger ها و view ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ‌های MySQL

 • پشتیبانی رایگان
 • چابکی و راندمان بالا
 • اجرا روی پلتفرم های متن ‌باز

Microsoft SQL Server

Microsoft SQL Server برای DBMS مورد استفاده قرار می گیرد. این دیتابیس تنها برای ویندوز می باشد و در صورتی که بیشتر از محصولات مایکروسافت استفاده می کنید، این مورد برای شما مزیت به حساب می آید.

 

بنر آموزش php و mysql | بی لرن

 

PostgreSQL

این دیتابیس که یکی دیگر از انواع DataBase به حساب می آید، به عنوان یک پایگاه داده شیء گرا و مقیاس ‌پذیر به حساب می آید. این DataBase تنها بر روی لینوکس، ویندوز، OSX و چندین سیستم دیگر قابل اجرا می باشد. این دیتابیس به راحتی می تواند از tablespace ها، stored procedure ها، join ها، view ها، trigger ها و … پشتیبانی نماید.

MongoDB

MongoDB به عنوان محبوب ترین پایگاه داده در دیتابیس NoSQL به حساب می آید که می تواند برخی از خواص SQL (کوئری و ایندکس) را حفظ کند. این DataBase باعث قدرتمند شدن زبان‌ های برنامه نویسی همچون Scala ،Groovy ،Clojure و Java می شود. MongoDB عملکرد بهتری را در پایگاه داده‌ های بسیار بزرگ دارد و برای کوئری‌ های داینامیک و ایندکس ‌ها گزینه بهتری به حساب می آید. این دیتابیس علاوه بر نرم افزار های بالا، سیستم عامل های لینوکس، ویندوز و OSX نیز قدرتمند می کند.

DB 2

DB2 یکی دیگر از انواع DataBase می باشد که به عنوان پاسخ IBM به g11 اوراکل به حساب می آید و در host و نسخه‌ های ویندوز و لینوکس قابل استفاده می باشد. این دیتابیس تنها بر روی سیستم عامل های لینوکس، یونیکس، ویندوز و رایانه‌ های بزرگ قابل اجرا می باشد و در محیط هاست IBM بسیار ایده‌ آل خواهد بود. DB2 می تواند از دو مدل SQL و NoSQL پشتیبانی کند.

Microsoft Access

یکی دیگر از انواع دیتابیس، microsoft access است که در پایگاه داده‌ رابطه‌ ای استفاده می شود و همانند دیتابیس Microsoft SQL Server تنها از سیستم عامل های ویندوز پشتیبانی می کند. این DataBase برای پروژه‌ های دارای مقیاس بزرگ ایده‌ آل نمی باشد و به راحتی می تواند زبان های برنامه نویسی C ،#C ،++C ،Java ،VBA و Visual Rudimental.NET را قدرتمند کند.

Cassandra

دیتابیس Cassandra که یکی از انواع دیتابیس NoSQL به حساب می آید و دارای قابلیت دسترسی پذیری می باشد. از این پایگاه داده در ذخیره ‌سازی مجموعه داده ‌های بسیار بزرگ با رابط کاربری سازنده مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن می توانید از DataBase در بانکداری، امور مالی، ثبت و … نیز استفاده نمایید. علاوه بر قدرتمند کردن ویندوز، لینوکس، OSX و زبان ‌های متعدد، می توانید از Hadoop، Map/reduce نیز استفاده کنید.

Redis

redis یکی دیگر از انواع DataBase با قابلیت open-source می باشد که به صورت شبکه‌ ای و in-recollection ذخیره می شود. نحوه ذخیره سازی اطلاعات در این پایگاه داده به صورت مقدار می باشد. redis بر روی پلت ‌فرم‌ های IaaS و PaaS همچون Amazon Web Accommodations، Rackspace یا Heroku قرار  می گیرد. زبان هایی همچونActionScript, C, C++, C#, Clojure, Prevalent Lisp, Dart, Erlang, Go, Haskell, Haxe, Io, Java ، JavaScript (Node.js) , Lua, Objective-C, Perl, PHP, Pristine Data, Python, R, Ruby, Scala, Smalltalk and Tcl دارای قابلیت اتصال داده Redis می باشند.

Elasticsearch

Elasticsearch علاوه بر اینکه جزء انواع DataBase به حساب می آید، به عنوان یک موتور جستجوی open-source نیز می باشد. این دیتابیس به صورت دقیق قابل توزیع و قابل مقیاس است. این دیتابیس می تواند جستجو های بسیار سریع را انجام دهد.

Neo4j

می توانیم یکی دیگر از انواع DataBase را Neo4j معرفی کنیم که بر پایه گراف (Graph) تولید شده است و برای ذخیره سازی ساختمان داده های مختلف شبکه ای و داده های ارتباطی بسیار مناسب و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پایگاه داده جزء دسته NoSQL به حساب می آید.

Aerospike

دیتابیس aerospike دارای قابلیت Key-value می باشد و به عنوان قدرتمند ترین DataBase در زمینه کلاسترینگ به حساب می آید. لازم است بگوییم که این دیتابیس از نظر حجم پردازش داده و سرعت، بالاترین رتبه را در Benchmark دارد. ذخیره سازی اطلاعات در aerospike به صورت ادغامی از Ram و SSD انجام می شود.

 

مقایسه سیستم های مدیریت پایگاه داده های ارتباطی

سیستم های مدیریت پایگاه داده

بانکهای اطلاعاتی محل ذخیره سازی اطلاعات می باشند. سیستم های مدیریت پایگاه داده برنامه هایی هستند که برای مدیریت بانک های اطلاعاتی طراحی شده اند.

سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای

سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای برنامه هایی هستند که برای کار با داده ها پیاده سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی برای تهیه و کار با داده ها به ساختارها نیاز دارد. 

 

مزایا و معایب ۵ پایگاه داده محبوب در طراحی وب

 

مزایا و معایب 5 پایگاه داده محبوب | بی لرن

 

Oracle 12c

Oracle همیشه به عنوان یکی از بهترین دیتابیس های مشهور به حساب می آید و اولین نسخه این نرم افزار در دهه ۷۰ میلادی تولید و منتشر شده است. آخرین نسخه اراکل، Oracle 12c نام دارد و برای استفاده از cloud ها  تولید شده است. این نسخه می تواند بر روی یک یا چند سرور قرار گیرد و میلیارد ها رکورد را ثبت و مدیریت نماید. Oracle 12c دارای قابلیت grid framework می باشد که بر روی سرورهای منطقی و فیزیکی فعالیت دارد. علاوه بر این موضوع ها، امنیت این نسخه نیز بهبود یافته است 

مزایای معایب
جدیدترین و پیشرفته ترین قابلیت ها توسط Oracle منتشر می شود هزینه بالا
مرکز نوآوری برای پایگاه های داده مناسب نبودن برای کسب و کار های کوچک 
کامل و پیشرفته بودن نیاز به منابع سیستمی بسیار قوی
ایده آل برای کمپانی های بسیار بزرگ  

 

MySQL

MySQL به عنوان معروف ترین و بهترین دیتابیس در دنیا به حساب می آید. این database رایگان می باشد و به صورت مداوم به روز رسانی می شود. البته بعضی از نسخه های این دیتابیس به صورت پولی در اختیار کاربران قرار می گیرد. تمام نسخه های رایگان mysql، بر روی سرعت و قابلیت تمرکز دارد ولی نشخه های پولی آن دارای قابلیت های متعدد و مختلفی می باشد. MySQL به دلیل داشتن storage engine های مختلف، این امکان را به شما می دهد تا به توانید کاربرد آن را تغییر دهید و آن را مدیریت نمایید.

 

مزایای معایب
رایگان بودن تلاش زیاد برای انجام کار ها
داشتن قابلیت های متعددی پشتیبانی نکردن از XML یا OLAP
استفاده از چندین رابط کاربری پشتیبانی از نسخه ی رایگان به صورت پولی
کار با پایگاه داده ی دیگر مانند DB2 و Oracle  

 

Microsoft SQL Server

یکی دیگر از بهترین Database ها، Microsoft SQL server می باشد که بر روی سرورهای ابری (cloud-based) و سرور های محلی فعالیت می کند. شما می توانید این دیتابیس را به صورتی تنظیم نمایید تا بتوانید از ۲ مدل استفاده نمایید. آخرین نسخه این دیتابیس، ۲۰۱۶ Microsoft SQL Server نام دارد که برای لینوکس و ویندوز طراحی شده است. یکی از ویژگی های این پایگاه داده، temporal data می باشد که به وسیله آن می توانید تغییرات داده ها را در طول زمان زیر نظر داشته باشید. علاوه بر این قابلیت دارای قابلیت دیگری به نام dynamic data masking می باشد که تنها به کاربرانی اجازه مشاهده اطلاعات مهم را می دهد که پیام اجازه را دریافت کرده اند. 

 

مزایا معایب
سرعت بالا و پایدار گران بودن نسخه ی Enterprise
قابلیت تنظیم سطوح track performance امکان درگیر شدن منابع سیستمی
کاهش استفاده از منابع سیستمی وارد کردن اطلاعات در SQL Server Integration Services  مشکل می باشد
قابلیت فعال کردن visualizations روی دستگاه های موبایل  
یکپارچگی عالی  با محصولات دیگر مایکروسافت  
ایده آل برای کمپانی های بزرگ  

 

PostgreSQL

یکی از مشهور ترین و بهترین دیتابیس ها، PostgreSQL نام دارد که به عنوان اولین سیستم مدیریت پایگاه داده ای به حساب می آید و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. شما به راحتی به وسیله این دیتابیس می توانید با داده های ساختار یافته و غیر ساختار یافته کار کنید. این database از بیشتر پلتفرم های مشهور پشتیبانی می کند و استفاده از آن بسیار آسان می باشد. محیط هایی که این database می تواند در آن ها کار کند، محیط های مجازی، محیط های فیزیکی و محیط های ابری نام دارد.

مزایا  معایب
دارای قابلیت مقیاس پذیری می باشد نیاز به جست و جو
مدیریت داده ها تا ترابایت گیج کننده بودن پیکر بندی (Configuration)
پشتیبانی از از JSON کاهش سرعت این database در زمان پردازش ها و کوئری های سنگین
داشتن توابع متعدد و از پیش تعریف شده  
وجود چندین رابط کاربری متفاوت  

برای شرکت هایی که دارای محدودیت بودجه هستند و نیاز به قابلیت هایی همچون تعداد رابط های کاربری و پشتیبانی از JSON  می باشند، بسیار ایده آل است.

 

MongoDB

MongoDB یکی از بهترین دیتابیس ها می باشد که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و دارای یک نسخه تجاری می باشد که برای استفاده از آن باید هزینه ای را پرداخت نمایید. این دیتابیس به خوبی از داده های ساختار یافته و ساختار نیافته پشتیبانی می کند. به دلیل داشتن موتور های قوی می توانید به راحتی به برنامه های خود دسترسی پیدا کنید و طبق نیاز خود، از آن استفاده نمایید. 

مزایای

سرعت بالا و سادگی در استفاده.
موتور آن از JSON و دیگر اسناد NoSQL پشتیبانی می کند.
هر نوع ساختاری از داده ها می تواند ذخیره و به سرعت درخواست داده شود.
قابلیت نوشتن Schema بدون downtime (قطع شدن پایگاه).

معایب 

از زبان SQL برای کوئری ها استفاده نمی شود.
ابزارهایی برای تبدیل زبان SQL به MongoDB وجود دارند اما یک لایه ی اضافی برای اتصال و کار با پایگاه داده حساب می شوند.
راه اندازی پروسه ای زمان بر خواهد بود.
تنظیمات پیش فرض امن نیستند.

 

تفاوت های بین PostgreSQL و SQL

تفاوت های بین PostgreSQL و SQL به صورت زیر می باشد.

 • پشتیبانی از RULE
 • پشتیبانی از Materialize view
 • پشتیبانی از زبان های plsql ، pljava در نوشتن فانکشن
 • پشتیبانی از دیتاتایپ boolean
 • پشتیبانی از کلمات کلیدی برای کوئری های recursive
 • ارگونومی بهتر

 

مزایا و معایب PostgreSQL

 

مزایا و معایب postgresql | بی لرن

 

مزایا PostgreSQL

مقیاس پذیر

PostgreSQL بر خلاف MySQL دارای قابلیت مقیاس پذیری عمودی می باشد. این ویژگی به راحتی از رشد و گسترش بانک اطلاعاتی در توسعه تجارت پشتیبانی می کند

 

مقیاس پذیر - PostgreSQL | بی لرن

 

پشتیبانی از انواع داده های سفارشی

پشتیبانی از انواع داده های سفارشی یکی دیگر از ویژگی های PostgreSQL می باشد که بطور پیش فرض و محلی از تعداد زیادی داده همچون JSON ، XML ، H-Store و … پشتیبانی می کند. PostgreSQL به عنوان یکی از پایگاه های ارتباطی با قابلیت پشتیبانی از ویژگی های NoSQL به حساب می آید. فراموش نکنید که PostgreSQL به کاربران قابلیت تعریف انواع داده های خاص را می دهد. این پایگاه داده در بهبود و انعطاف پذیری جدول مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پشتیبانی از انواع داده های سفارشی - PostgreSQL | بی لرن

 

ابزارهای شخص ثالث

ابزار های شخص ثالث ابزار هایی هستند که به پایگاه داده PostgreSQL در پشتیبانی ویژگی های NoSQL کمک بسیاری می کنند. این ابزارها بسیار قوی، آزاد و تجاری می باشند و دامنه این ابزار ها به صورت پسوندهای مخالف با هدف های مختلف می باشد. یکی از این ابزار های شخص ثالث، ClusterControl می باشد که در مدیریت، نظارت و مقیاس بندی SQL و NoSQL و پایگاه داده های متن باز مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که بخواهید داده های خود را سنگین تر مقیاس نمایید، گزینه مناسب شما سیستم پشتیبان گیری و بازیابی pgBackRest می باشد.

 

ابزارهای شخص ثالث - PostgreSQL | بی لرن

 

متن باز و جامعه محور

یکی از جذاب ترین مزیت های Postgres، متن باز بودن آن می باشد که توسط توسعه دهنده خود پشتیبانی می شود تا بتواند به عنوان یک اکوسیستم کامل تقویت شود. 

 

متن باز و جامعه محور - PostgreSQL | بی لرن

 

معایب Postgre

مستندات متناقض

با اینکه PostgreSQL دارای جامعه بزرگی می باشد و به راحتی از شرکت کنندگان خود پشتیبانی می کند، اما در PostgreSQL مستندات فاقد سازگاری و کامل بودن می باشند. فراموش نکنید که مستندات از استانداردهای یکسان برای همه ویژگی های Postgre پیروی نمی کنند.

 

مستندات متناقض - PostgreSQL | بی لرن

 

عدم وجود ابزارهای گزارشگری و حسابرسی

یکی از معایب موجود در PostgreSQL، نبودن ابزارهای تجدید نظر در وضعیت فعلی یک بانک اطلاعاتی می باشد. با نبودن این ابزار ها باعث می شود که مهندسان DB متوجه نارسایی نشوند یا خیلی دیر متوجه نارسایی شوند.

 

سخن پایانی

همانطور که می دانید سیستم مدیریت پایگاه داده یا DBMS مدل های مختلفی دارد و می توانیم یکی از انواع آن را به عنوان PostgreSQL معرفی کنیم. PostgreSQL یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سیستم مدیریت پایگاه داده در بین طراحان به حساب می آید. PostgreSQL دارای مشخصات و کاربرد های مختلفی می باشد که در این مقاله به طور کامل به تمام نکات PostgreSQL پرداخته شده است تا طراحان بتوانند با آن آشنا شوند.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و بهره مند شدن از تجربه اساتید خبره و دیگر دوستانتان در کمپین آموزشی بی لرن می توانید سوالات خود را در کافه گپ و گفت مطرح نمایید و در سریعترین زمان، پاسخ سوال خود را دریافت نمایید. همچنین می توانید با عضویت در کمپین آموزشی بی لرن، از دوره های آموزشی رایگان و کاربردی در زمینه های مختلف به صورت تخصصی و حرفه ای بهره مند شوید. با توجه به مسیر یادگیری در زمینه های مختلف می توانید برای شروع طراحی سایت از آموزش MySQL بهره مند شوید.