تا حالا شده در زمان طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری اشتباهاتی را انجام داده باشید؟ تا حالا به اشتباهات UI/UX فکر کرده اید و می دانید کدام را در سایت خود انجام داده اید! اشتباه کردن در طراحی سایت، موضوع رایجی در بین طراحان سایت می باشد ولی شما باید دقت کنید که اشتباهی که باعث پشیمانی شما می شود را در طراحی خود انجام ندهید. شما به وسیله این مقاله می توانید با تمام اشتباهات UI/UX آشنا شوید و از بروز آن ها در طراحی سایت خود جلوگیری کنید.

اشتباهات UI/UX

 

اشتباهات UX/UI | بی لرن

 

از رابط کاربری پیچیده پرهیز کنید.

از دیدگاه طراحان سایت، طراحی وب یک هنر به حساب می آید و در نظر گرفتن آن به عنوان بازی، کار پر ریسک و اشتباهی می باشد. یکی از اشتباهات UI/UX طراحی پیچیده سایت می باشد که این موضوع باعث گیج شدن مخاطبین شما می شود. برای اینکه این مشکل یا اشتباه به وجود نیاید، سایت خود را به صورت ساده طراحی نمایید. فراموش نکنید در زمان طراحی سایت خود، به ویژگی و موضوع کاربر پسند بودن سایت توجه نمایید.

ساخت پیمایش گیج کننده

یکی از مهم ترین اشتباهات UI/UX ساخت پیمایش گیج کننده می باشد و این اشتباه باعث درست اجراء نشدن سایت شما می شود. کاربران زمانی که می خواهند از سایت شما استفاده نمایند، نیاز به یک سیستم پیمایش ساده و روان دارند. در صورتی که سیستم پیمایش شما ساده و روان نباشد، کاربران نمی توانند به راحتی از امکانات سایت شما استفاده نمایند. برای بر طرف کردن این مشکل یا اشتباه، باید سیستم پیمایش خود را ساده طرحی نمایید. برای اینکه بتوانید در طراحی سایت موفق باشید، ساخت بهترین تجربه کاربری را در طراحی خود فراموش نکنید.

ساخت فرم های دقیق

تا حالا شده به عنوان کاربر به سایتی سرزده باشید و برای ثبت نام مجبور بوده اید که یک فرم طولانی را پر کنید؟ یکی از موضوعاتی که کاربران را در استفاده از سایت دچار مشکل می کند، فرم های طولانی و دقیق می باشد. فراموش نکنید اگر این اشتباه UI/UX را انجام دهید، بدون تردید کاربر از سایت شما خارج می شود. برای برطرف کردن این موضوع، بهتر است که در فرم خود تنها قسمت های ضروری را به کار بگیرید تا کاربران به راحتی بتوانند آن را پر کنند و به اهداف خود برسند.

کمبود تست

یک از اشتباهات UI/UX تست نکردن سایت بر روی دستگاه های مختلف می باشد که باعث می شود کسب و کار شما خوب به کاربران معرفی نشود. فراموش نکنید هر چقدر که سایت خود را منحصر به فرد طراحی کرده باشید اما در دستگاه های مختلف به کاربران درست نمایش داده نشود، فایده ای برای کسب و کار شما ندارد. ممکن است تست سایت بر روی دستگاه های مختلف زمان بر باشد، اما نتیجه نهایی برای سایت شما بسیار مثبت خواهد بود.

Call To Action ضعیف

همانطور که می دانید CTA مخفف عبارت Call To Action می باشد. CTA روشی می باشد که کاربران را با کلیک بر روی یک دکمه به هدف خود می رساند. CTA تاثیر بسیار زیادی بر روی بازاریابی سایت شما دارد. اگر CTA سایت خود را به صورتی طراحی نمایید که باعث تاثیر مثبت بر روی کاربران شما شود، سایت شما بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که CTA ضعیف با تعداد زیاد طراحی نمایید، باعث بروز اشتباهات UI/UX در سایت شما می شود.

کند بودن سایت

یکی دیگر از اشتباهات UI/UX، سرعت بارگذاری سایت می باشد که تاثیر زیادی بر روی کاربران می گذارد. تمام کاربران در زمان استفاده از سایت ها، دوست دارند که سریعتر به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنند. اگر سایت خود را به صورتی طراحی نمایید که سرعت بارگذاری آن کند باشد، تاثیر بسیار بدی بر روی کاربران شما می گذارد. 

برای موبایل طراحی نشده

در دنیای طراحی سایت و اینترنت، طراحان سایت برای بهبود کسب و کار خود سایت را به صورتی طراحی می کنند که بر روی موبایل قابل مشاهده باشد. به این نوع طراحی، طراحی واکنش گرا یا رسپانسیو گفته می شود. به دلیل استفاده زیاد کاربران از گوشی، اگه سایت خود را به صورت واکنش گرا طراحی نکنید نمی توانید به درستی با کاربران خود از طریق گوشی در ارتباط باشید. این موضوع که یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین اشتباهات UI/UX به حساب می آید، باعث کاهش ترافیک سایت شما می شود.

استفاده از کاربران خیالی به جای کاربران واقعی

یکی از بزرگ ترین و رایج ترین اشتباهات UI/UX، استفاده از کاربران خیالی است. به نظر شما به جای استفاده از کاربران خیالی بهتر نیست که از کاربران واقعی برای بهبود سایت خود استفاده نمایید؟ اگر به عنوان مدیر سایت یا طراح سایت بیشترین تمرکز خود را بر روی ایده طراحی بگذارید و توجهی به نظرات کاربران خود نداشته باشید، نمی توانید کاربران را جذب سایت خود کنید. فراموش نکنید که هیچ کس به غیر از کاربران سایت و سیستم شما نمی توانند درباره طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری سایت شما نظر بدهند.

عدم توجه به بودجه و محدودیت های فنی در ایده ها

یکی از موضوعات بسیار مهم و قابل توجه در طراحی UI/UX، توجه به بودجه و محدودیت های فنی می باشد. برای اینکه بتوانید یک طراحی UI/UX خوب داشته باشید باید به این موضوع توجه نمایید. اگه در زمان طراحی UI/UX بودجه خود را برای زیبایی سایت خود خرج نمایید و توجه ای به قسمت های فنی و نیاز های کاربران نکنید، ۱۰۰% دچار مشکل می شوید. بیشتر طراحان و صاحب کسب و کار، این اشتباهات UI/UX را انجام می دهند.

به کارگیری شیوه های تکراری در طراحی

یکی از اشتباهات رایج UI و UX، استفاده از روش های تکراری در طراحی سایت می باشد. طراح به جای خلاق بودن از نرم افزارهای هوشمند و طرح های تکراری برای طراحی سایت استفاده می کند. اگر می خواهید در طراحی سایت پیشرفت کنید و کار خود را گسترش دهید، سعی کنید که از نرم افزارهای هوشمند و متدهای تکراری استفاده نکنید.

کنتراست پایین در طراحی

کنتراست به معنای شفافیت یا وضوح می باشد و در طراحی UI کنتراست بالا بسیار اهمیت دارد. اگر سایت خود را با کنتراست بالا طراحی کنید، مشاهده تمام عناصر سایت (رنگ ها، متن ها و …) برای کاربران شما راحت تر می شود. یکی از اشتباهات UI/UX این است که سایت شما از کنتراست مناسبی برخوردار نباشد، در نتیجه کاربر در سایت شما دچار سردرگمی می شود و از سایت شما خارج می شود.

پاپ آپ های غیر ضروری

پاپ آپ ها پنجره هایی هستند که از کاربر ایمیل دریافت می کنند و در موارد مختلفی استفاده می کنند. بیشتر طراحان در طراحی سایت خود از پاپ آپ ها استفاده می کنند. فراموش نکنید که اگر به صورت غیر اصولی از پاپ آپ استفاده نمایید، ممکن است آسیب های بسیاری به سایت شما بزند که در زیر به این آسیب ها اشاره می کنیم.

 • مسدود کردن محتوا 
 • اشغال کردن فضای زیادی از نمایشگر کاربر
 • ضعیف کردن تجربه کاربری

پیمایش چرخ و فلکی

پیمایش چرخ و فلکی همان پیمایش عمودی یا افقی می باشد. بعضی از طراحان برای طراحی پیمایش سایت از افکت های عجیب و پیچیده ای استفاده می کنند. به جذابیت و زیبایی این افکت ها شکی نیست، اما به دلیل داشتن کدنویسی و پلاگین های اختصاصی، پیاده سازی آن ها سخت می باشد. اگر به صورت درست و اصولی پیاده سازی نشوند، مشکلاتی را برای تجربه کاربری به وجود می آورند. 

طراحی بدون محتوای ذهنی

اگر بین طراحی سایت خود و محتوای مورد نظر تعادل برقرار کنید، می توانید تاثیر بسیار زیادی را بر روی تجربه کاربری بگذارید. فراموش نکنید که این ۲ بر روی یکدیگر نیز تاثیر می گذارند و اگر به این ۲ موضوع مهم توجه نکنید، تجربه کاربری شما دچار مشکل می شود. نکاتی که در این زمینه باید به آن ها توجه کنید به صورت زیر می باشد.

 • محتوا چگونه مورد استفاده مخاطب قرار می گیرد؟
 • مخاطب چگونه می تواند به محتوا دسترسی مجدد داشته باشد؟
 • چگونه می تواند محتوا را به اشتراک بگذارد؟

عدم استفاده از منو های شناور

استفاده نکردن از منو ها در طراحی سایت، به عنوان بزرگ ترین اشتباهات UI/UX به حساب می آید. منو های اصلی یکی از مهم ترین اجزاء سایت به حساب می آیند و تاثیر بسیاری بر روی تجربه کاربری می گذارند. اگر در سایت خود از منو های شناور یا اصلی استفاده نکنید، کاربر در زمان استفاده از سایت شما دچار سردرگمی می شود. 

 

۸ تا از اشتباهات UI/UX که طراحان تازه ‌کار انجام می دهند.

 

۸ اشتباه UI و UX | بی لرن

 

۸ اشتباه زیر باعث ایجاد اشتباهات UI/UX می شوند و این اشتباهات بیشتر از سمت طراحان تازه کار اتفاق می افتد.

 • اولویت دادن به رابط‌ کاربری (UI) در برابر تجربه کاربری(UX)
 • کپی کردن طرح بدون تست
 • تحقیق نکردن
 • اجازه دادن به گرایشات برای سمت و سو دادن به تفکر
 • نداشتن ارتباطات
 • اطمینان بیش از حد به خود
 • استفاده بیش از حد از آزمون دسترس‌ پذیری
 • قابل مشاهده نبودن تمام UX

 

اشتباهات رایج در طراحی تجربه کاربری سایت

از بین اشتباهات UI/UX بیان شده، ۵ اشتباه زیر به عنوان رایج ترین اشتباهات UI/UX به حساب می آیند.

 •  گذاشتن تمام توان بر روی طراحی UI
 • طراحی تجربه کاربری برای سیستم عامل خاص
 • پیچیدگی بیشتر سایت، ارزش کمتر سایت
 • عدم تست وب سایت
 •  کندی وب سایت

اشتباهات تجربه کاربری که به کسب ‌و ‌کار ضرر می ‌زنند!

 

اشتباهات تجربه کاربری | بی لرن

 

همان چیزی که من می‌ گویم؟

زمانی که مدیران شرکت ها طراح استخدام می کنند، توقع دارند که طراح به عنوان یک اپراتور عمل کند. علاوه بر این از طراح توقع دارند که تمام طرح هایی که در ذهن آن ها می گذرد را بدون کم یا زیاد طراحی کند. بزرگ ترین اشتباهی که در این مورد وجود دارد، توقع مدیر برای کپی کردن سایت خود از روی سایتی دیگر می باشد.

استراتژی برای به ‌روز رسانی؟

شرکت های موفق به جای حذف سایت خود و طراحی مجدد آن، اشکالات سایت خود را برطرف می کنند. این شرکت ها زمانی که سایت خود را طراحی می کنند، به بارگذاری اطلاعات و آپدیت کردن سایت خود می پردازند. مهم ترین ویژگی این شرکت ها این است که از مسیر تکامل استراتژیک و هدف خود آگاهی دارند. تمام شرکت های معروف و موفق همچون مرسدس، آیفون و بهترین‌ برند های جهان نیز دارای مسیر تکامل استراتژیک می باشند.

کار قراردادی؟

همانطور که می دانید، شرکت های کوچک به صورت قراردادی کار می کنند. مثلا برای طراحی تجربه کاربر یا طراحی رابط کاربر، یک نفر را به صورت قراردادی استخدام می کنند و پس از پایان کار با طراح خداحافظی می کنند. اگر به ایجاد تغییر بر روی طراحی نیاز داشته باشند، کسی دیگر را استخدام می کنند، که باعث پرداخت هزینه و دیگر مسائل می شود. این اشتباه از بزرگترین اشتباهاتی می باشد که بر روی کسب و کار تاثیر می گذارد. 

 

بنر آموزش رایگان html و css | بی لرن

 

اصول طراحی UI

اصول طراحی UI شامل ۴ اصل زیر می باشند.

 • بدون خطا بودن
 • استفاده آسان
 • درک آسان
 • مؤثر بودن برای محصول یا هدف نهایی

 

۱۲ اشتباه رایج در طراحی UI

 

12 اشتباه رایج در طراحی UI | بی لرن

 

ناسازگاری بین عناصر طرح

یکی از بدترین اشتباهی که یک طراح در طراحی ui انجام می دهد، ایجاد ناسازگاری در بین عناصر سایت می باشد. متاسفانه این اشتباه در بین طراحان بسیار رایج می باشد. اگر در طراحی سایت خود به منسجم و سازگاری عناصر توجه نکنید، باعث می شود که کاربران از سایت شما ناراضی باشند و از سایت شما خارج شوند. برای اینکه این اشتباه به وجود نیاید، به موارد زیر در طراحی ui توجه کنید و آنها را رعایت کنید.

 • استفاده نکردن از یک فونت ثابت در تمام بخش ها 
 • استفاده نکردن از رنگ های مختلف در نوشته ها
 • استفاده از یک پالت رنگ برای دکمه ها، متن ها، هدر و …
 • یکسان بودن سبک طراحی شکل ها در سایت (گرد یا مربع)
 • استفاده نکردن از آیکن ها و نماد های مختلف در سایت (نباید یک آیکن رنگی و دیگری سیاه باشد) 

استفاده از تصاویر نامناسب و بی کیفیت (از عمده ترین اشتباهات طراحی ui)

یکی از عناصری که بر روی کاربر سایت تاثیر بسیاری دارد، تصاویر موجود در سایت می باشد. همانطور که می دانید انتخاب و پیدا کردن تصاویر مناسب برای سایت بسیار سخت است. این اشتباه به عنوان عمده ترین اشتباهات UI/UX به حساب می آید و برای انتخاب عکس مناسب سایت خود به نکات زیر توجه نمایید. 

 • استفاده از عکس های متناسب و با کیفیت بالا 
 • انتخاب عکس های با معنی و واضح 
 • پرهیز از انتخاب عکس با سایز های بسیار کوچک (کیفیت خوبی ندارند)

طراحی فرم های نامناسب و گیج کننده

طراحی فرم های نامناسب و گیج کننده یکی دیگر از اشتباهات UI/UX می باشد که در بین طراحان بسیار رایج است. فرم ها بخش بسیار مهم سایت به حساب می آیند که تاثیر بسیاری بر طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری می گذارند. در طراحی سایت، از فرم ها برای مشخص کردن قسمت هایی همچون ثبت نام، ورود به سیستم، ثبت نظرات و … استفاده می شود. فراموش نکنید، اگر طراحی فرم ها درست انجام نشود باعث سردرگمی و نارضایتی کاربران شما می شود.

نکات برای طراحی مناسب فرم ها 

 • استفاده نکردن از فرم های طولانی
 • تقسیم کردن فرم های طولانی به بخش های کوچکتر
 • جدا بودن فرم ثبت نام با فرم ورود
 • طراحی ساده و واضح فرم ها

استفاده از آیکن های نامناسب

به دلیل اینکه آیکن ها عنصر مهمی در تناقض زیبایی سایت به حساب می آیند، باید در انتخاب آیکن ها در طراحی سایت خود دقت نمایید. شاید انتخاب آیکن های مناسب برای سایت بسیار سخت باشد، اما استفاده از آیکن مناسب بهتر است تا آیکن نامناسب انتخاب نمایید.

نکات انتخاب  آیکن های مناسب

 • سبک تمام آیکن ها یکسان باشد ( آیکن ها یا رنگی باشند و یا سیاه و سفید باشند)
 • استفاده از آیکن های شناخته شده در طراحی سایت

استفاده نامناسب از رنگ ها

همانطور که می دانید رنگ ها دارای اهمیت و نقش مهمی در طراحی سایت دارند. اگر نتوانید در طراحی سایت خود از رنگ های مناسب و استاندارد کسب و کار خود استفاده نمایید، نمی توانید سایت خود را کاربر پسند و زیبا طراحی نمایید. شما می توانید برای انتخاب بهتر رنگ کسب و کار خود از مقالات تئوری رنگ ها، انتخاب رنگ مناسب برای سایت و رنگ های استاندارد سایت کمک بگیرید.

نکات مهم در انتخاب رنگ مناسب برای سایت

 • استفاده نکردن از رنگ های قرمز، زرد و سبز پر رنگ (مگر در مواردی خاص)
 • انتخاب پالت رنگی مناسب کسب و کار خود، قبل از طراحی سایت
 • استفاده متعادل از سایه در طراحی خود (جذاب تر شدن طراحی)

متفاوت طراحی نکردن دکمه های اصلی با بقیه دکمه ها

بیشتر اقدامات کاربران در سایت به وسیله فشردن دکمه ها انجام می شود. دلیل اینکه دکمه ها در طراحی سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند هین موضوع می باشد. یکی از اشتباهات UI/UX متفاوت طراحی نکردن دکمه های سایت از سمت طراح سایت می باشد. شما به عنوان طراح سایت باید، دکمه وارد کردن مشخصات را با دکمه ورود کاربران متفاوت طراحی نمایید، تا برای کاربران به طور واضح قابل فهم باشد.

نکات مهم برای طراحی دکمه های مناسبی 

 • استفاده از رنگ روشن برای دکمه های اصلی به نسبت رنگ دکمه های دیگر
 • استفاده از رنگ متفاوت در متن دکمه های اصلی با سایر دکمه ها 

استفاده نامناسب از سایه ( از معمول ترین اشتباهات طراحی ui)

سایه ها در زیبا سازی و جلب توجه کاربران در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند. فراموش نکنید که در صورت استفاده نادرست از سایه، طراحی سایت شما دیگر زیبا نخواهد بود.

نکات مهم در زمان استفاده از سایه در طراحی سایت 

 • استفاده نکردن از سایه پیش فرض
 • بیش از اندازه از سایه ها استفاده نکنید
 • استفاده از سایه مناسب هر طرح
 • استفاده مناسب از سایه ها

طراحی منو بار غیر استاندارد

به دلیل اینکه منو بارها راه ارتباطی اصلی کاربران با سایت به حساب می آیند، باید در طراحی آن ها بسیار دقت کنید. شما به عنوان طراح سایت باید منو بارها را به صورتی طراحی نمایید که کاربران بتوانند سریع به خواسته های خود برسند.

نکات مهم برای طراحی منو بار به صورت استاندارد 

 • حداکثر ۶ موضوع را در منو بارها قرار دهید
 • محل قرار دهی منو بارها را طبق انتظار کاربران تعیین نمایید
 • بهترین مکان برای قرار دهی منو بارها در بالای صفحه می باشد

طراحی بیش از حد

یکی از مهم ترین موضوعات در طراحی سایت، سادگی سایت و انتقال راحت پیام ها به کاربران می باشد. در صورتی که در زمان طراحی مدام عناصر و متن های غیر ضروری را به سایت خود اضافه نمایید، نمی توانید سایتی ساده به مخاطبین خود ارائه بدهید. علاوه بر این نمی توانید پیام کسب و کار خود را به مخاطبین خود برسانید. این موضوع باعث اشتباهات UI/UX در طراحی سایت می شود. برای جلوگیری از طراحی بیش از حد خود، از نکات زیر استفاده نمایید.

 • سعی نکنید که فضای سفید و خالی را پر نمایید
 • حذف کردن رنگ ها و آیکن های اضافی یا غیر ضروری

استاندارد نبودن متن ها

یکی از اشتباهات UI/UX استاندارد نبودن سایز متن ها در طراحی سایت می باشد که در بیشتر طراحان سایت رواج دارد. به خاطر اینکه بیشتر محتوا های درون سایت به صورت متن نمایش داده می شوند، خوانا بودن آن ها بسیار مهم می باشد. خوانا بودن متن ها برای انتقال مطالب به کاربران بسیار مورد استفاده قرار می گیرند

نکات ضروری برای داشتن متن های استاندارد 

 • بزرگتر بودن ساز متن عناوین به نسبت متن های معمولی
 • ایجاد فاصله کافی در بین متن ها (خوانایی بهتر)

تمرکز کردن فقط بر روی عناصر بصری

جذاب شدن سایت به وسیله تصاویر، آیکن های مناسب درست می باشد. اگر تنها بر روی این جلوه ها (جلوه های بصری) تمرکز داشته باشید، دیگر سایت شما به طور کامل طراحی نمی شود و جذابیت خود را از دست می دهد. مواردی همچون استفاده از محتوا و استفاده درست از جلوه های بصری و محتوا باعث می شود، طراحی شما به صورت استاندارد انجام شود.

 

بنر آموزش رایگان جاوا اسکریپت | بی لرن

 

اشتباهات UI که به UX لطمه می ‌زند!

مواردی که در این قسمت برای شما بیان شده است، نمونه هایی از اشتباهات UI می باشد که تاثیر بسیار بدی بر روی طراحی UX می گذارد.

 • Modal های ناخواسته
 • ایجاد احساس گناه در کاربر
 • پنجره‌ های تبلیغاتی تمام صفحه
 • تبلیغات و پیشنهاد‌ هایی که از کنار صفحه ظاهر می‌ شوند (slide-in)
 • نحوه پیمایش متفاوت صفحه
 • حاشیه در منوی ناوبری (Navigation)
 • چند صفحه ‌ای بودن بخشی از سایت

 

جلوگیری از اشتباهات UI/UX

 

جلوگیری از اشتباهات UI/UX | بی لرن

 

طبق مواردی که در قسمت های قبل گفته شد، می توانید از موارد زیر در ایجاد اشتباهات UI/UX جلوگیری کنید. 

 • طراحی سایت به صورت کاربر محور باشد (برای کاربران طراحی کنید نه برای خودتان)
 • طرح سایت به صورت ساده باشد و از پیچیدگی بیش از حد پرهیز نمایید
 • بررسی طراحی سایت بعد از اتمام و حذف موارد اضافه موجود در طراحی خود

 

سخن پایانی

ممکن است در زمان طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری سایت خود، اشتباهاتی را انجام دهید که باعث ضعیف شدن تجربه کاربری سایت شما شود. شاید هم جزء افرادی هستید که تازه وارد حوزه طراحی شده اید و از اشتباهات UI/UX خبر ندارید. نگران نباشید، این مقاله به طور کامل به این اشتباهات پرداخته است و به راحتی می توانید تجربه خود را درباره اشتباهات UI/UX بالا ببرید و دیگر آن ها را در طراحی خود انجام ندهید.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و بهره مند شدن از تجربه اساتید خبره و دیگر دوستانتان در کمپین آموزشی بی لرن می توانید سوالات خود را در کافه گپ و گفت مطرح نمایید و در سریعترین زمان، پاسخ سوال خود را دریافت نمایید. همچنین می توانید با عضویت در کمپین آموزشی بی لرن، از دوره های آموزشی رایگان و کاربردی در زمینه های مختلف به صورت تخصصی و حرفه ای بهره مند شوید. با توجه به مسیر یادگیری در زمینه های مختلف می توانید برای شروع طراحی سایت و برنامه نویسی از آموزش html و css بهره مند شوید.