به دلیل اهمیت و تاثیر گذاری دیتابیس بر روی طراحی سایت، شناخت بهترین دیتابیس کار مهم و ضروری می باشد. database مدل های مختلفی دارد که به طور کامل در مقاله انواع Database به آن ها اشاره شده است. برای اینکه بتوانید داده های خود را در فضای مناسب آن ها ذخیره نمایید، باید با انواع و بهترین دیتابیس ها آشنا شوید. توضیحات این مقاله شما را برای شناخت بهترین Database همراهی می کند. 

 

بهترین و محبوب ترین پایگاه داده ها | بی لرن

 

دیتابیس های زیر به عنوان بهترین database یا محبوب ترین دیتابیس در بین برنامه نویسان انتخاب شده اند.

 • Oracle
 • MySQL
 • Microsoft SQL Server
 • PostgreSQL
 • MongoDB
 • Microsoft Access
 • Cassandra
 • Elasticsearch

 

مزایا و معایب ۵ تا از محبوب ترین و بهترین دیتابیس های طراحی وب

 

مزایا و معایب 5 Database | بی لرن

 

Oracle 12c

Oracle همیشه به عنوان یکی از بهترین دیتابیس های مشهور به حساب می آید و اولین نسخه این نرم افزار در دهه ۷۰ میلادی تولید و منتشر شده است. آخرین نسخه اراکل، Oracle 12c نام دارد و برای استفاده از cloud ها  تولید شده است. این نسخه می تواند بر روی یک یا چند سرور قرار گیرد و میلیارد ها رکورد را ثبت و مدیریت نماید. Oracle 12c دارای قابلیت grid framework می باشد که بر روی سرورهای منطقی و فیزیکی فعالیت دارد. علاوه بر این موضوع ها، امنیت این نسخه نیز بهبود یافته است 

مزایای معایب
جدیدترین و پیشرفته ترین قابلیت ها توسط Oracle منتشر می شود هزینه بالا
مرکز نوآوری برای پایگاه های داده مناسب نبودن برای کسب و کار های کوچک 
کامل و پیشرفته بودن نیاز به منابع سیستمی بسیار قوی
ایده آل برای کمپانی های بسیار بزرگ  

 

مقاله مفاهیم دیتابیس (Database) | بی لرن

 

MySQL

MySQL به عنوان معروف ترین و بهترین دیتابیس در دنیا به حساب می آید. این database رایگان می باشد و به صورت مداوم به روز رسانی می شود. البته بعضی از نسخه های این دیتابیس به صورت پولی در اختیار کاربران قرار می گیرد. تمام نسخه های رایگان mysql، بر روی سرعت و قابلیت تمرکز دارد ولی نشخه های پولی آن دارای قابلیت های متعدد و مختلفی می باشد. MySQL به دلیل داشتن storage engine های مختلف، این امکان را به شما می دهد تا به توانید کاربرد آن را تغییر دهید و آن را مدیریت نمایید.

 

مزایای معایب
رایگان بودن تلاش زیاد برای انجام کار ها
داشتن قابلیت های متعددی پشتیبانی نکردن از XML یا OLAP
استفاده از چندین رابط کاربری پشتیبانی از نسخه ی رایگان به صورت پولی
کار با پایگاه داده ی دیگر مانند DB2 و Oracle  

 

Microsoft SQL Server

یکی دیگر از بهترین Database ها، Microsoft SQL server می باشد که بر روی سرورهای ابری (cloud-based) و سرور های محلی فعالیت می کند. شما می توانید این دیتابیس را به صورتی تنظیم نمایید تا بتوانید از ۲ مدل استفاده نمایید. آخرین نسخه این دیتابیس، ۲۰۱۶ Microsoft SQL Server نام دارد که برای لینوکس و ویندوز طراحی شده است. یکی از ویژگی های این پایگاه داده، temporal data می باشد که به وسیله آن می توانید تغییرات داده ها را در طول زمان زیر نظر داشته باشید. علاوه بر این قابلیت دارای قابلیت دیگری به نام dynamic data masking می باشد که تنها به کاربرانی اجازه مشاهده اطلاعات مهم را می دهد که پیام اجازه را دریافت کرده اند. 

 

مزایا معایب
سرعت بالا و پایدار گران بودن نسخه ی Enterprise
قابلیت تنظیم سطوح track performance امکان درگیر شدن منابع سیستمی
کاهش استفاده از منابع سیستمی وارد کردن اطلاعات در SQL Server Integration Services  مشکل می باشد
قابلیت فعال کردن visualizations روی دستگاه های موبایل  
یکپارچگی عالی  با محصولات دیگر مایکروسافت  
ایده آل برای کمپانی های بزرگ  

 

PostgreSQL

یکی از مشهور ترین و بهترین دیتابیس ها، PostgreSQL نام دارد که به عنوان اولین سیستم مدیریت پایگاه داده ای به حساب می آید و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. شما به راحتی به وسیله این دیتابیس می توانید با داده های ساختار یافته و غیر ساختار یافته کار کنید. این database از بیشتر پلتفرم های مشهور پشتیبانی می کند و استفاده از آن بسیار آسان می باشد. محیط هایی که این database می تواند در آن ها کار کند، محیط های مجازی، محیط های فیزیکی و محیط های ابری نام دارد.

مزایا  معایب
دارای قابلیت مقیاس پذیری می باشد نیاز به جست و جو
مدیریت داده ها تا ترابایت گیج کننده بودن پیکر بندی (Configuration)
پشتیبانی از از JSON کاهش سرعت این database در زمان پردازش ها و کوئری های سنگین
داشتن توابع متعدد و از پیش تعریف شده  
وجود چندین رابط کاربری متفاوت  

برای شرکت هایی که دارای محدودیت بودجه هستند و نیاز به قابلیت هایی همچون تعداد رابط های کاربری و پشتیبانی از JSON  می باشند، بسیار ایده آل است.

 

MongoDB

MongoDB یکی از بهترین دیتابیس ها می باشد که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و دارای یک نسخه تجاری می باشد که برای استفاده از آن باید هزینه ای را پرداخت نمایید. این دیتابیس به خوبی از داده های ساختار یافته و ساختار نیافته پشتیبانی می کند. به دلیل داشتن موتور های قوی می توانید به راحتی به برنامه های خود دسترسی پیدا کنید و طبق نیاز خود، از آن استفاده نمایید. 

مزایای

سرعت بالا و سادگی در استفاده.
موتور آن از JSON و دیگر اسناد NoSQL پشتیبانی می کند.
هر نوع ساختاری از داده ها می تواند ذخیره و به سرعت درخواست داده شود.
قابلیت نوشتن Schema بدون downtime (قطع شدن پایگاه).

معایب 

از زبان SQL برای کوئری ها استفاده نمی شود.
ابزارهایی برای تبدیل زبان SQL به MongoDB وجود دارند اما یک لایه ی اضافی برای اتصال و کار با پایگاه داده حساب می شوند.
راه اندازی پروسه ای زمان بر خواهد بود.
تنظیمات پیش فرض امن نیستند.

 

بهترین دیتابیس ها در سال ۲۰۱۸ 

 

 بهترین DataBase‌ ها در سال 2018  | بی لرن

 

DB 2

DB2 یکی دیگر از بهترین دیتابیس ها می باشد که به عنوان پاسخ IBM به g11 اوراکل به حساب می آید و در host و نسخه‌ های ویندوز و لینوکس قابل استفاده می باشد. این دیتابیس تنها بر روی سیستم عامل های لینوکس، یونیکس، ویندوز و رایانه‌ های بزرگ قابل اجرا می باشد و در محیط هاست IBM بسیار ایده‌ آل خواهد بود. DB2 می تواند از دو مدل SQL و NoSQL پشتیبانی کند.

Microsoft Access

یکی دیگر از انواع دیتابیس، microsoft access است که در پایگاه داده‌ رابطه‌ ای استفاده می شود و همانند دیتابیس Microsoft SQL Server تنها از سیستم عامل های ویندوز پشتیبانی می کند. این DataBase برای پروژه‌ های دارای مقیاس بزرگ ایده‌ آل نمی باشد و به راحتی می تواند زبان های برنامه نویسی C ،#C ،++C ،Java ،VBA و Visual Rudimental.NET را قدرتمند کند.

Elasticsearch

Elasticsearch علاوه بر اینکه جزء انواع DataBase به حساب می آید، به عنوان یک موتور جستجوی open-source نیز می باشد. این دیتابیس به صورت دقیق قابل توزیع و قابل مقیاس است. این دیتابیس می تواند جستجو های بسیار سریع را انجام دهد.

BigData

دیتابیس بیگ دیتا زمانی قابل استفاده می باشد که حجم اطلاعات شما بسیار زیاد باشد. مثلا اطلاعات شرکت گوگل با اطلاعات یک مدرسه متفاوت می باشد. برای اجرای این database باید از الگوریتم ها و روشهای متفاوتی استفاده نمایید.

Neo4j

می توانیم یکی دیگر از انواع و بهترین دیتابیس ها را Neo4j معرفی کنیم که بر پایه گراف (Graph) تولید شده است و برای ذخیره سازی ساختمان داده های مختلف شبکه ای و داده های ارتباطی بسیار مناسب و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پایگاه داده جزء دسته NoSQL به حساب می آید.

Aerospike

دیتابیس aerospike دارای قابلیت Key-value می باشد و به عنوان قدرتمند ترین DataBase در زمینه کلاسترینگ به حساب می آید. لازم است بگوییم که این دیتابیس از نظر حجم پردازش داده و سرعت، بالاترین رتبه را در Benchmark دارد. ذخیره سازی اطلاعات در aerospike به صورت ادغامی از Ram و SSD انجام می شود.

 

بهترین دیتابیس های NoSQL

 

بهترین دیتابیس های NoSQL | بی لرن

 

 CouchDB

یکی از بهترین دیتابیس هایی که دارای قابلیت متن باز می باشد، CouchDB نام دارد. CouchDB در سال ۲۰۱۶ به عنوان محبوب ترین دیتابیس NoSQL معرفی شده است. این دیتابیس برای ذخیره سازی اطلاعات، از JSON استفاده می کند. علاوه بر آن این دیتابیس از سیستم کنترلی multi-version برای جلوگیری از بسته شدن فایل های database استفاده می کند.

MongoDB

MongoDB به عنوان محبوب ترین پایگاه داده در دیتابیس NoSQL به حساب می آید که می تواند برخی از خواص SQL (کوئری و ایندکس) را حفظ کند. این DataBase باعث قدرتمند شدن زبان‌ های برنامه نویسی همچون Scala ،Groovy ،Clojure و Java می شود. MongoDB عملکرد بهتری را در پایگاه داده‌ های بسیار بزرگ دارد و برای کوئری‌ های داینامیک و ایندکس ‌ها گزینه بهتری به حساب می آید. این دیتابیس علاوه بر نرم افزار های بالا، سیستم عامل های لینوکس، ویندوز و OSX نیز قدرتمند می کند.

Cassandra

دیتابیس Cassandra که یکی از انواع دیتابیس NoSQL به حساب می آید و دارای قابلیت دسترسی پذیری می باشد. از این پایگاه داده در ذخیره ‌سازی مجموعه داده ‌های بسیار بزرگ با رابط کاربری سازنده مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن می توانید از DataBase در بانکداری، امور مالی، ثبت و … نیز استفاده نمایید. علاوه بر قدرتمند کردن ویندوز، لینوکس، OSX و زبان ‌های متعدد، می توانید از Hadoop، Map/reduce نیز استفاده کنید.

Redis

redis یکی دیگر از انواع DataBase با قابلیت open-source می باشد که به صورت شبکه‌ ای و in-recollection ذخیره می شود. نحوه ذخیره سازی اطلاعات در این پایگاه داده به صورت مقدار می باشد. redis بر روی پلت ‌فرم‌ های IaaS و PaaS همچون Amazon Web Accommodations، Rackspace یا Heroku قرار  می گیرد. زبان هایی همچونActionScript, C, C++, C#, Clojure, Prevalent Lisp, Dart, Erlang, Go, Haskell, Haxe, Io, Java ، JavaScript (Node.js) , Lua, Objective-C, Perl, PHP, Pristine Data, Python, R, Ruby, Scala, Smalltalk and Tcl دارای قابلیت اتصال داده Redis می باشند.

 HBASE

HBase به عنوان یکی از بهترین دیتابیس NoSQL به حساب می آید که به صورت توزیع شده و غیر رابطه ای عمل می کند. این database برای دیتابیس های BigTable با اطلاعات زیاد تولید شده است تا بتواند میلیاردها ردیف و میلیون ها ستون را پشتیبانی کند. شما به وسیله این مدل از بهترین database می توانید به صورت هم زمان، سرور ها را بخواهید و هدف آن ها را افزایش نمایید. دیتابیس HBase به وسیله زبان جاوا ۸ نوشته شده است و دسترسی کاربران را به API Java آسان می کند.

 

بهترین پایگاه داده برای پایتون

رایج ترین و بهترین دیتابیس ها برای برنامه های تحت وب در زبان پایتون به صورت زیر می باشند.

 • PostgreSQL
 • MySQL
 • SQLite

 

مزایا و معایب پایگاه داده

 

مزایا و معایب پایگاه داده | بی لرن

 

مزایای دیتابیس 

 • حذف بایگانی کاغذی
 • دسترسی آسان به اطلاعات
 • اشتراک ‌گذاری آسان اطلاعات
 • ذخیره ‌سازی اصولی داده‌ ها
 • پردازش سریع و آسان داده‌ ها
 • بهبود کارایی
 • کاهش احتمال خطا

معایب 

 • زمان بر بودن طراحی و ساخت سیستم ‌های دیتابیس
 • پیچیده بودن فرآیند ساخت Database
 • نیاز به آموزش تخصصی برای ایجاد دیتابیس و استفاده از آن 
 • هزینه بر بودن آموزش برنامه ‌نویسان، طراحان و کاربران متخصص
 • تحت تاثیر قرار گرفتن تمام نرم‌ افزار های در ارتباط با Database
 • هزینه بر بودن تبدیل سیستم قدیمی فایلی به سیستم مدرن دیتابیس
 • نیاز به سخت افزار های اضافی برای استفاده از Database

 

انواع نرم افزار های پایگاه داده

 

انواع نرم افزار های پایگاه داده | بی لرن

 

بهترین نرم افزار های پایگاه داده به شرح زیر می باشند.

 • My SQL
 • مایکروسافت SQL سرور
 • پایگاه داده Oracle
 • IBM Db2 IBM
 • PostgreSQL
 • Amazon Aurora
 • (Amazon Relational Database Service) RDS
 • SAP HANA
 • IBM Informix
 • MariaDB

 

سخن پایانی

به دلیل افزایش انواع Database ها در دنیای کامپیوتر و طراحی سایت، مزایا و قابلیت های آن ها نیز افزایش پیدا می کند. هر کدام از این دیتابیس ها مناسب بعضی از داده ها می باشند و لازم است برای انتخاب مناسب ترین و بهترین دیتابیس داده های خود، با مزایا و معایب دیتابیس ها آشنا شوید. در این مقاله به طور کامل به معرفی انواع و بهترین دیتابیس ها پرداخته ایم و می توانید از میان آن ها بهترین دیتابیس را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و بهره مند شدن از تجربه اساتید خبره و دیگر دوستانتان در کمپین آموزشی بی لرن می توانید سوالات خود را در کافه گپ و گفت مطرح نمایید و در سریعترین زمان، پاسخ سوال خود را دریافت نمایید. همچنین می توانید با عضویت در کمپین آموزشی بی لرن، از دوره های آموزشی رایگان و کاربردی در زمینه های مختلف به صورت تخصصی و حرفه ای بهره مند شوید. با توجه به مسیر یادگیری در زمینه های مختلف می توانید برای شروع طراحی سایت از آموزش MySQL بهره مند شوید.