در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #925
  شهاب آزاددل
  مشارکت کننده

  سلام

  می خواستم بدونم که فرق وب سرور و وب سرویس در چه چیزی هست و چه رابطه ای با هم دارند ؟ ( لطفا مثال هایی برای هر کدام بزنید )

  خیلی ممنون

   

  #926
  مدیریت سایت
  مدیرکل

  وب سرور:

  نرم افزاری است که بر روی یک ماشین فیزیکی یا مجازی اجرا می شود که برای پردازش صفحات وب ،وب سایت ها ، طراحی شده است و خروجی اطلاعات رو در قالب صفحات وب بر می گرداند.

  مثل apache,IIS,nginx,tomcat

   

  وب سرویس:

  یک برنامه کاربردی است که توسط یک وب سرور اجرا می شود،و وظیفه آن بازگرداندن داده های ساخت یافته به برنامه فراخوانی است, و یک صفحه وب را باز نمی گردانند و فقط اطلاعات خام را در حالت ساختار هایی همچون json یا xml  برمی گرداند.

  مثل SOAP,WSDL ,Restful

   

  فرض کنید قصد خرید یک دوره را دارید و آن را به سبد خرید خود اضافه می کنید. تمامی این صفحات توسط وب سرور برای شما پردازش و نمایش داده می شود.حالا به مرحله آخر یعنی پرداخت پول می رسید و باید به درگاه بانکی متصل شوید.

  در این مرحله باید یک سری اطلاعات را به درگاه بانک ارسال شود، ارسال این اطلاعات و ایجاد ارتباط بین سایت فروشنده و بانک از طریق وب سرویس انجام میشه و وب سرویس یک سری اطلاعات جزیی رو بین دو تا وب سرور جابجا میکنه و بعدش وب سرور بانک صفحه ورود اطلاعات مثل شماره کارت رو به شما نشون میده تا شما اطلاعات رو وارد کنید و  اگر پرداخت پول با موفقیت انجام بشه و یا نشه و هرگونه حالت دیگر اتفاق بیفته وب سرویس یک سری اطلاعات از سایت بانک به سایت فروشنده بر میگردونه که نشون میده خرید و پرداخت پول درست انجام شده یا اتفاق دیگری افتاده است و  در انتها وب سرور سایت فروشنده این اطلاعات رو پردازش میکنه و نتیجه رو به شما در قالب یک صفحه نشون میده .

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • موضوع ‘وب سرور و وب سرویس&#8217 برای پاسخ های جدید بسته است.