#926
مدیریت سایت
مدیرکل

وب سرور:

نرم افزاری است که بر روی یک ماشین فیزیکی یا مجازی اجرا می شود که برای پردازش صفحات وب ،وب سایت ها ، طراحی شده است و خروجی اطلاعات رو در قالب صفحات وب بر می گرداند.

مثل apache,IIS,nginx,tomcat

 

وب سرویس:

یک برنامه کاربردی است که توسط یک وب سرور اجرا می شود،و وظیفه آن بازگرداندن داده های ساخت یافته به برنامه فراخوانی است, و یک صفحه وب را باز نمی گردانند و فقط اطلاعات خام را در حالت ساختار هایی همچون json یا xml  برمی گرداند.

مثل SOAP,WSDL ,Restful

 

فرض کنید قصد خرید یک دوره را دارید و آن را به سبد خرید خود اضافه می کنید. تمامی این صفحات توسط وب سرور برای شما پردازش و نمایش داده می شود.حالا به مرحله آخر یعنی پرداخت پول می رسید و باید به درگاه بانکی متصل شوید.

در این مرحله باید یک سری اطلاعات را به درگاه بانک ارسال شود، ارسال این اطلاعات و ایجاد ارتباط بین سایت فروشنده و بانک از طریق وب سرویس انجام میشه و وب سرویس یک سری اطلاعات جزیی رو بین دو تا وب سرور جابجا میکنه و بعدش وب سرور بانک صفحه ورود اطلاعات مثل شماره کارت رو به شما نشون میده تا شما اطلاعات رو وارد کنید و  اگر پرداخت پول با موفقیت انجام بشه و یا نشه و هرگونه حالت دیگر اتفاق بیفته وب سرویس یک سری اطلاعات از سایت بانک به سایت فروشنده بر میگردونه که نشون میده خرید و پرداخت پول درست انجام شده یا اتفاق دیگری افتاده است و  در انتها وب سرور سایت فروشنده این اطلاعات رو پردازش میکنه و نتیجه رو به شما در قالب یک صفحه نشون میده .